Niektórzy mogliby sądzić, że samochód ciężarowy od osobowego różni się właściwie tylko wielkością. W rzeczywistości jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Czym tak naprawdę charakteryzuje się samochód ciężarowy? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

Podstawowe różnice

Pierwszą charakterystyką samochodu ciężarowego będzie jednak jego wielkość, a dokładniej tzw. DMC, czyli dopuszczalna masa całkowita. Jest to suma masy własnej pojazdu gotowego do jazdy oraz jego ładowności i w świetle prawa polskiego w przypadku samochodu osobowego lub dostawczego na prawo jazdy kat. B, czyli niebędącego pojazdem ciężarowym, nie może ona przekroczyć 3,5 t.. Powyżej tej wartości, nie licząc autobusów, mamy do czynienia z samochodem ciężarowym, do prowadzenia którego wymagane jest posiadanie uprawnień kat. C.

Konstrukcja

Samochód ciężarowy posiada również pewne charakterystyczne cechy konstrukcyjne. Właściwie zawsze jest osadzony na solidnej ramie podwoziowej, posiada wolnoobrotowy silnik Diesla oraz specjalny układ pneumatyczny ze sprężarką, który obsługuje np. regulowane zawieszenie, sprzęgło, siłowniki teleskopowe oraz przede wszystkim hamulce.

Te, bowiem w ciężarówkach działają inaczej niż w samochodach osobowych. Podczas gdy w mniejszych pojazdach stosowany jest nadciśnieniowy system hydrauliczny (z pneumatycznym wspomaganiem), samochody ciężarowe posiadają pneumatyczny układ podciśnieniowy. Polega to na tym, że hamulce ciężarówki „w stanie spoczynku” pozostają w pozycji „zaciągniętej”, a żeby je zwolnić potrzebne jest odpowiednie ciśnienie, zapewniane właśnie przez układ pneumatyczny. Dzięki temu awaria układu hamulcowego nie powoduje zaniku siły hamowania, poza tym nie trzeba używać dużej siły, by zatrzymać lub spowolnić ciężki pojazd – naciśnięcie pedału powoduje bowiem nie wzrost, a właśnie spadek ciśnienia w układzie, przez co hamulce powracają do pozycji „zaciągniętej”.

Różnice prawne

Samochody ciężarowe muszą być wyposażone w tachograf, rejestrujący czas pracy kierowcy i przebieg trasy, oraz stosować się do wszelkich znaków i ograniczeń dotyczących pojazdów o DMC powyżej 3,5 t.. Oprócz tego podlegają one kontroli nie tylko Policji, ale również Inspekcji Transportu Drogowego. Można jeszcze dodać, że samo posiadanie prawa jazdy kat. C zazwyczaj nie wystarczy do rozpoczęcia pracy na ciężarówce. Istnieje, bowiem jeszcze szereg różnych dodatkowych uprawnień, dotyczących rodzaju samochodu ciężarowego, przewożonego ładunku czy trasy.

Jak widać charakterystyka samochodu ciężarowego nie polega tylko na tym, że jest on większy i cięższy od auta osobowego czy dostawczego. Istnieje między nimi szereg różnic nie tylko technicznych, ale również legislacyjnych.

Comments are closed.

zobacz zobacz https://4sch.pl/ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-designu-i-wydajnosci/