Zaburzenia pracy serca to problem, który dotyka coraz młodsze osoby. Kołatanie serca, przewlekłe zmęczenie, powtarzające się omdlenia, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej to najczęstsze objawy, z którymi pacjenci w różnym wieku zgłaszają się do kardiologa. W jakich jeszcze sytuacjach należy szukać porady u specjalisty, a kiedy warto wykonać badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne serca

Choroby układu krążenia to najczęstsza przyczyna zgonów w Polsce.

Naszemu sercu sprzyja zdrowy styl życia — brak stosowania używek, zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna. Zaniedbania w tych sferach prowadzą często do chorób układu krążenia. Zadaniem serca jest nieustanne doprowadzanie krwi do wszystkich organów naszego ciała. Aby proces ten przebiegał sprawnie, warto dbać o jego kondycję.

Wydolność organizmu w tym serca pogarsza się z wiekiem. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Zdrowy styl życia to jedno, ale to badania profilaktyczne pomagają kontrolować kondycję naszego serca i na wczesnym etapie wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zwłaszcza po 40 roku życia powinniśmy badać się regularnie. Kardiolog online to jeden ze sposobów odbycia konsultacji ze specjalistą.

Jakie badania warto wykonać?

Pakiet badań niezbędnych do oceny kondycji serca zawiera m.in. badanie stężenia glukozy i elektrolitów we krwi, profil lipidowy, badanie poziomu troponiny, a także homocysteiny i D-dimerów. Na podstawie wyników tych badań kardiolog może zdiagnozować nadciśnienie, ryzyko rozwoju miażdżycy, niewydolność mięśnia sercowego i wiele innych chorób układu krążenia.

Jednym z badań, które warto robić regularnie, jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi, które można wykonywać samodzielnie w domu lub w najbliższej aptece. Powtarzające się odchylenia od normy warto konsultować ze specjalistą.

Kardiolog online — jak przebiega wizyta?

Spotkanie w tej formie trwa zazwyczaj kilkanaście minut. W tym czasie lekarz przeprowadza krótki wywiad z pacjentem, może udzielić konsultacji dotyczącej pojawiających się dolegliwości, a także omówić wyniki badań, jeśli nimi dysponuje.

Kardiolog online to wygodne rozwiązanie w wielu sytuacjach. Dzięki tej formie można uniknąć długich kolejek pod gabinetem w oczekiwaniu na wizytę, a także związanego z tym stresu. To również doskonałe rozwiązanie dla osób mieszkających z dala od dużych miast, w których najczęściej przyjmują lekarze specjaliści.

Comments are closed.