Antalya to miasto, znajdujące się w południowo-zachodniej Turcji, położone nad Morzem Śródziemnym u stóp majestatycznych gór Taurus. Znane jest przede wszystkim jako jeden z najpopularniejszych śródziemnomorskich kurortów wypoczynkowych, do którego każdego roku przyjeżdża tysiące wczasowiczów z różnych stron Europy i świata. Jest to także jedno z największych tureckich miast – jego populacja liczy sobie ponad 1 milion mieszkańców, a cała aglomeracja – ponad 2 miliony. Od pewnego czasu, Antalya jest bardzo znana również wśród Polaków – często wybierają oni właśnie to miasto jako miejsce na swoje upragnione wakacje. Co warto zobaczyć w Antalyi podczas pobytu w tej miejscowości?

Kaleiçi, czyli Starówka

Jednym z najpopularniejszych atrakcji Antylyi jest tamtejsze Stare Miasto, lokalnie nazywane Kaleiçi. Dawna dzielnica dobrze zachowała się do naszych czasów – turyści po dziś dzień mają sposobność spacerować w labiryncie wąskich uliczek, przedzierając się pomiędzy klimatycznymi kamieniczkami. Życie tętni tam zarówno w dzień, jak i w nocy – miejsce to będzie bardzo atrakcyjne dla osób, poszukujących dodatkowych wrażeń i niezapomnianych imprez. Dzielnica ta będzie również najlepszym miejscem by poznać turecką kulturę oraz poznać tamtejsze zwyczaje. Starówka w Antylyi położona jest w bezpośredniej bliskości Morza Śródziemnego oraz portu, co podkręca niesamowity klimat i zapewnia piękne widoki.

Wodospady Düden

Bardzo wielu osobom Turcja kojarzy się głównie z prażącym słońcem, plażą i spaloną ziemią. Okazuje się jednak, że wyobrażenie to w wielu przypadkach może okazać się całkowicie błędnym! W bezpośredniej bliskości Antylyi znajdują się bowiem widowiskowe wodospady Düden, będące obowiązkowym punktem do zwiedzenia dla osób kochających naturę, zieleń i spokój. Wodospady położone są w urokliwym parku, doskonałym na długie spacery oraz krótki odpoczynek od wyjątkowo uciążliwego w Turcji Słońca.

Aspendos – żabi skok od Antalyi!

W odległości ok. 50 km od Antalyi turyści mają sposobność zaznajomić się z niesamowitym zabytkiem pochodzącym z czasów starożytnych, a mianowicie – z pozostałościami rzymskiego teatru Aspendos. Zwiedzanie tego miejsca pozwala sobie uświadomić jak daleko niegdyś sięgały wpływy rzymskie i jak bardzo monumentalne budowle wznosili przedstawiciele tejże cywilizacji. Trudno w to uwierzyć, ale antyczna arena, zbudowana w II wieku naszej ery w czasach swojej świetności była w stanie pomieścić aż 15 000 widzów! Po dziś dzień, stadiony z taką liczebnością określamy jako wielkie.

Comments are closed.