Jednym z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy jest dowód rejestracyjny jego pojazdu. W dowodzie zawarte są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące samochodu czy motocykla (marka, numer tablic, silnik, ilości miejsc w kabinie, paliwo, dopuszczalna masa, data ostatnich badań technicznych) oraz dane osobowe właściciela. W ciągu wielu lat użytkowania samochodu niektóre informacje się dezaktualizują, co pociąga za sobą konieczność wprowadzenia zmian w ważnym dokumencie. Kiedy należy wymienić dowód rejestracyjny? Sprawdź nasze rady!

 Podpowiadamy, kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny? Zgodnie z polskim prawem, każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi zaktualizować dowód rejestracyjny za każdym razem, kiedy zmieni adres zamieszkania i nazwisko (na przykład po ślubie czy rozwodzie). Ponadto, jeśli dokument ulegnie zniszczeniu, dane będą nieczytelne, zabraknie w nim miejsca na przybicie kolejnej pieczątki potwierdzającej pozytywne przejście badania technicznego albo dokonasz ważnych zmian konstrukcyjnych w samochodzie (na przykład założysz instalację gazową), również konieczna jest wizyta w urzędzie w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Gdzie wymienia się dowód?

Procedura wymiany dowodu nie jest skomplikowana ani czasochłonna. Żeby wyrobić nowe dokumenty, należy udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji, uzupełnić i złożyć wniosek. Nierzadko druki udostępniane są na stronie internetowej urzędu, co usprawnia proces. Do dokonania wszystkich formalności konieczne będzie posiadanie przy sobie  tablic rejestracyjnych, potwierdzenie uregulowania opłaty skarbowej, aktualnego dowodu rejestracyjnego i dokumentu tożsamości.

 

 

Comments are closed.