Osoby, które zamierzają samodzielnie pływać jednostkami wodnymi (z wyłączeniem jachtów motorowych o długości kadłuba do 13 m, o mocy silnika do 75 kW z konstrukcyjnym ograniczeniem prędkości maksymalnej do 15 km/h) muszą posiadać dedykowany patent żeglarski. Z tego obowiązku wyłączone są osoby, które będą tylko i wyłącznie pasażerami na jednostce wodnej.

Czy szkolenie jest potrzebne?

Zgodnie z rozporządzeniem polskiego Ministra Sportu, jakie ukazało się w 2013 roku, egzamin na patent żeglarski, nie musi być poprzedzony żadnym kursem. W końcu wiele jest takich osób, które uczyły się “fachu” pod okiem doświadczonych członków rodziny, np. rodziców, dziadków, wujków, itd. W takim wypadku, na egzamin należy zapisać się bezpośrednio w Polskim Związku Żeglarskim.

Kurs na patent żeglarski polecany jest jednak wszystkim, a w szczególności amatorom, którzy żadnej wiedzy jeszcze nie posiadają. Nawet zawodowcy powinni wziąć udział w takim szkoleniu, ponieważ dzięki temu są w stanie dowiedzieć się, o co mogą ich pytać egzaminatorzy już na sprawdzianie wiedzy oraz umiejętności, na upragniony patent. Wiele było takich osób, które były pewne siebie, a skończyło się na oblaniu egzaminu.

Egzamin bez doświadczenia

Patent żeglarza jachtowego to jedyny poziom, do którego nie potrzeba żadnego doświadczenia. Aczkolwiek – potrzebna jest wiedza, która pomoże wykonać egzaminowe zadania. Dlatego też tym bardziej zalecany jest kurs żeglarski dla dorosłych, gdzie zapoznać się można z najważniejszymi pojęciami, a także potrzebnymi umiejętnościami, jak chociażby wiązanie węzłów. Szkolenia odnoszące się do żeglarza jachtowego organizowane są przez różne ośrodki. Jednym z nich jest m.in. Róża Wiatrów. 

Kursy organizowane są na przeciągu jednego tygodnia lub w ciągu dni czternastu.

Jachtowy sternik morski 

Kolejny stopień po żeglarzu, który znacznie poszerza uprawnienia. Po ukończeniu takiego kursu i zdaniu egzaminu, otrzyma się możliwość prowadzenia jachtów żaglowych o długości kadłuba do 18 metrów po wodach morskich. Uwaga! Osoby, które zdobyły patent jachtowego sternika morskiego, równocześnie zyskują tytuł motorowodnego sternika morskiego. Ten drugi tytuł daje możliwość prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych oraz prowadzenia jachtów motorowych o długości kadłuba do 18 metrów po wodach morskich. Aby móc jednak uzyskać takie tytuły, należy być osobą pełnoletnią, a także spełnić szereg innych wymagań. 

 

Comments are closed.

zobacz https://gethotels.pl/przemyslane-detale-w-twoim-wnetrzu-stoliki-pomocnicze-i-kwietniki-w-stylu-loft/ zobacz wiecej