Od tego, co każdego dnia spożywamy, zależy jakość naszego życia oraz nasze zdrowie. Jakie produkty powinny znajdować się w naszym jadłospisie każdego dnia? Które z nich powinny być spożywane sporadycznie, a których unikać?

Warzywa i owoce – żelazna podstawa!

Nie ma wątpliwości co do tego, że to nieprzetworzone warzywa i owoce powinny być podstawą naszej codziennej diety. Warzywa i owoce dostarczają cennych składników odżywczych: witamin, soli mineralnych, ale też błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego działania układu pokarmowego. Owoce powinny być spożywane każdego dnia, np. w formie przekąsek między posiłkami.

Dania mięsne – postaw na wysoką jakość!

Zgodnie z uaktualnioną piramidą żywienia, dania mięsne powinniśmy spożywać 1-2 razy w tygodniu. Oczywiście warto zwrócić uwagę na rodzaj i jakość mięsa – lekarze wskazują, że najlepsze okaże się chude mięso (np. z indyka). Kiedy jednak chcemy zaskoczyć domowników i gości, warto sięgnąć po bardziej wymyślne dania. Przepis na pieczeń rzymską tzw klops to świetny sposób na kulinarny sukces. Przepis ten wykorzystuje mięso wieprzowe i wołowe, które obgotowane z dodatkami formuje się w kształt pasztetu. Pieczeń taka może być podawana zarówno z pieczywem, jak i ziemniakami i świeżymi surówkami.

A może ryby?

Polacy jedzą zdecydowanie za mało ryb – tego zdania są lekarze i dietetycy. To duża strata, gdyż dobrej jakości ryby zawierają nie tylko sole mineralne i witaminy, ale też wiele wartościowych kwasów tłuszczowych. Decydując się na danie rybne, przede wszystkim stawiajmy na ryby gotowane na parze lub też z piekarnika – będą one zdecydowanie mniej kaloryczne niż ryby przygotowane na patelni. Dobrym pomysłem jest wybranie ryby typu pstrąg, zawinięcie jej w folię wraz z surowymi warzywami i ząbkami czosnku, i pieczenie w piekarniku przez około 30 minut. W ten sposób ryba będzie niezwykle aromatyczna!

Comments are closed.