Przerzedzenie włosów, jak i tendencja do łysienia to problem, z jakim borykają się i kobiety, i mężczyźni. Obecnie istnieje szereg metod umożliwiających poprawę objętości fryzury i zwiększenie gęstości owłosienia. Zalicza się do nich przeszczep włosów. Nowoczesne metody nie wymagają dużych interwencji w skalp, które mogą powodować powstawanie wyraźnych blizn i wymagać długotrwałej rekonwalescencji. Aktualnie stosuje się chociażby technologię, która ułatwia pobieranie mikroszczepów włosów i ich implantację w obszar, na którym występuje łysienie. Na taki zabieg mogą zdecydować się osoby z łysieniem androgenowym, czy wynikającym z urazów mechanicznych, termicznych, napromieniowania lub konsekwencji zdrowotnych.
Przebieg zabiegu, a proces gojenia się ran
Jednym z zabiegów medycyny estetycznej jest przeszczep włosów, który wykonany przez doświadczonego chirurga, z zastosowaniem nowoczesnym technologii i metod, przyspiesza rekonwalescencję oraz pozytywnie wpływa na wynik przeprowadzonej procedury.
Aby do niego przystąpić, należy w pierwszej kolejności udać się na konsultację. W trakcie rozmowy z lekarzem porusza się wiele kwestii, w tym omawia aspekty zdrowotne. Zdarza się, że konieczne jest doręczenie dodatkowej dokumentacji lub wykonanie badań, aby upewnić się, że pacjent może zostać poddany przeszczepowi włosów. Na konsultacji ma miejsce także badanie stanu skóry głowy oraz włosów, zaplanowanie ewentualnego przebiegu zabiegu, ustalenie, jaka ilość graftów jest potrzebna i skąd zostaną one pobrane.
W dniu zabiegu w warunkach ambulatoryjnych pacjent otrzymuje miejscowe znieczulenie, a lekarz przechodzi do pobierania graftów z pomocą specjalistycznych mikronarzędzi. Grafty składają się z dwóch do czterech cebulek włosów i są przechowywane w warunkach, które mają na celu utrzymanie ich w jak najlepszej kondycji i zapobieganiu ich obumieraniu. Istotna jest optymalna temperatura i stopień wilgotności.
Transplantacja mieszków włosowych jest możliwa dzięki wykonywaniu niewielkich nacięć na skórze głowy, po których pozostaje niewielki strupek. Rana goi się samoczynnie, strupki następnie odpadają, a niewielkie ślady są prawie niezauważalne — szczególnie po tym, jak włosy odrosną.
Po zabiegu pacjent jest informowany, jak ma postępować w okresie rekonwalescencji i jakich zaleceń ma przestrzegać.
Aktywność fizyczna po przeszczepie włosów — czy można chodzić na basen?
Przyspieszona rekonwalescencja ułatwia pacjentom powrót do swoich codziennych obowiązków w stosunkowo krótkim czasie. Zazwyczaj w ciągu pierwszych miesięcy rany goją się całkowicie. Włosy najpierw odrastają niewielkie i cienkie, a z czasem stają się grubsze, dłuższe i przyczyniają się do wizualnej poprawy fryzury.
W czasie tych kilku miesięcy najlepiej ograniczyć aktywność fizyczną, aby nie doprowadzić do nadmiernego pocenia się skóry. Sprzyja to rozwojowi bakterii, które mogą być zagrożeniem dla świeżych ran i zwiększać ryzyko infekcji.
To bardzo ważne, aby początkowo, najlepiej przez około cztery miesiące zrezygnować z basenu. Znajduje się w nim chlorowana woda, która negatywnie wpływa na skórę, doprowadza do jej nadmiernego przesuszania, a to nie wspiera rekonwalescencji. Ponadto może ona uszkadzać mieszki włosowe, które w początkowych fazach po implantacji potrzebują jak najlepszych warunków na zaaklimatyzowanie się, wzmocnienie, odżywienie.
Należy pamiętać, że problemem będzie nie tylko basen, ale i kąpiele w morzu, korzystanie z sauny, czy długie kąpiele w gorącej wodzie w wannie we własnym domu. Najlepiej zatem postawić na szybki prysznic i pielęgnację obszaru po przeszczepie z zastosowaniem rekomendowanych przez lekarza preparatów i kosmetyków.
Dlaczego rekonwalescencja jest ważna?
Czas rekonwalescencji pozwala na szybszy powrót do pełni zdrowia, zmniejsza ryzyko infekcji i występowania niepożądanych skutków ubocznych. Ponadto może mieć znaczenie przy oszacowaniu późniejszych efektów przeszczepu. Jeśli chcesz porozmawiać o transplantacji włosów z lekarzem, umów się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.
Comments are closed.