Techniczna mata silikonowa to specjalne tworzywo sztuczne, które coraz powszechniej wykorzystywane jest w bardzo różnorodnych celach. Dzięki wyjątkowym właściwościom służy między innymi jako uniwersalny uszczelniacz. Jakie są jej właściwości i gdzie jeszcze można ją stosować?

Maty silikonowe – co to jest?

Techniczną matę silikonową produkuje się przede wszystkim w celach przemysłowych. Jej inną odmianę mleczną, która jest całkowicie obojętna dla żywności, stosuje się również w branżach spożywczych. Produkowana jest ona przede wszystkim w formie rolek lub arkuszy, które można docinać na dowolny wymiar. Najczęściej jest ona w kolorze czerwonym, ale możliwe jest również zamówienie jej w innej kolorystyce.

Poszczególne arkusze różnią się również grubością. Mogą mieć grubość od jednego milimetra do nawet 15. Rolki mają także różną długość oraz szerokość. Dzięki temu techniczną matę silikonową łatwo dostosować do własnych potrzeb i konkretnego celu. Jej coraz większa popularność sprawia, że można ją dostać nawet w sklepach budowlanych.

Właściwości technicznej maty silikonowej

Silikon jest tworzywem specyficznym, który charakteryzuje się wyjątkowymi parametrami. Jest on elastyczny i tym samym również odporny na różnorodne czynniki, w tym między innymi uszkodzenia mechaniczne, tarcie czy zarysowania. Nie bez znaczenie jest także to, że jest odporna na bardzo wysokie temperatury i całkowicie niepalna. Dzięki temu można stosować ją w nawet bardzo ekstremalnych warunkach.

Ma poza tym jeszcze wiele innych zalet. Odznacza się odpornością na czynniki atmosferyczne, w tym promieniowanie słoneczne, wilgoć, a także kwasy, tłuszcze czy zasady. Nie bez znaczenie są jej wyjątkowe właściwości uszczelniające i antypoślizgowe.

Gdzie stosuje się techniczną matę silikonową?

To odporne na różnorodne czynniki tworzywo sztuczne stosuje się w celach przemysłowych w bardzo wielu branżach, np. motoryzacyjnej czy budowlanej. Wykonane z niej uszczelki, izolatory, a nawet amortyzatory drgań stosuje się w różnego rodzaju urządzeniach i maszynach o przeznaczeniu nie tylko przemysłowym. Są idealnym uszczelniaczem, który wytrzymuje nawet w bardzo trudnych warunkach.

Techniczna mata silikonowa jest również antypoślizgowa, nie magazynuje wilgoci i jest łatwa do utrzymania w czystości. Z tego powodu używa się jej jako podkłady antypoślizgowe w zakładach produkcyjnych i halach przemysłowych. To z niej powstają bezpieczne wykładziny w chłodniach i suszarniach. Miejsca pracy są dzięki nie znacznie lepiej zabezpieczone.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.maximat.pl/p559,techniczna-mata-silikonowa-1mm-na-stoly-produkcyjne-dowolna-wielkosc-i-ksztalt-na-zamowienie.html.

Comments are closed.