Nic tak nie ożywia wnętrza jak zielone rośliny. Nic dziwnego, że palma doniczkowa cieszy się taką popularnością. Wakacyjny klimat i słoneczna pogoda może być obecna cały rok – wystarczy znaleźć palmę idealną do swojego mieszkania. Która nada się do małego pomieszczenia, a która urozmaici większe powierzchnie? Pora lepiej poznać te rośliny.

Niebanalny wystrój pomieszczenia. Dlaczego palmy są jednymi z bardziej popularnych roślin domowych?

Odrobina egzotyki, czyli to, co przykuwa uwagę

Palma w pokoju dziennym lub w biurze to częsty widok. Roślina ta potrafi znacznie ożywić wnętrze – nawet to najbardziej ponure lub o minimalistycznym wystroju. Sporych rozmiarów liście przykuwają wzrok i wprowadzają nieco tropikalnego charakteru do pomieszczenia.

Łatwe w utrzymaniu – jak dbać o rośliny tego typu?

W okresie wiosennym i jesiennym rośliny te potrzebują obfitego podlewania. Nie zaszkodzi również od czasu do czasu użyć nawozów specjalistycznych – wystarczy co 3 tygodnie. Zimą należy jednak z tego zrezygnować i zmniejszyć częstotliwość podlewania. Istotne jest, by nie doprowadzić do przesuszenia rośliny.

Jaką palmę wybrać do swojego mieszkania? Gatunki do słonecznych i zacienionych pomieszczeń?

Palmy, które najlepiej czują się w cieniu

Do niezbyt nasłonecznionych pomieszczeń nadają się konkretne gatunki palm. Należą do nich m.in.: palma biczowa Phapis, kencja Howea i palma koralowa. Można postawić je w głębi pokoju lub w miejscu, do którego dociera rozproszone światło.

Rośliny do słonecznych wnętrz

Wśród palm, które powinny mieć stały dostęp do słońca, wymienić można m.in. palmę kokosową, daktylowca kanaryjskiego i karłatkę niską. Najlepszym miejscem dla tych roślin jest parapet i inne nasłonecznione miejsca.

Palma doniczkowa – roślina uniwersalna

Idealna do większych wnętrz

Duże rośliny dobrze prezentują się w większych wnętrzach. Nic dziwnego, że palma jest tak popularna. Do gatunków, które zachwycają swoją obszernością należą m.in. daktylowiec kanaryjski, palma orzechowa, miodowa, kokosowa, waszyngtonia nitkowata, szorstkowiec Fortunego, palma betelowa i Palma Bismarcka.

Mało miejsca w mieszkaniu? Wybierz niską odmianę palm

Palmy zwykle kojarzą się z rozległymi liśćmi i sporymi gabarytami. Warto jednak wiedzieć, że osoby, którym podobają się te rośliny, a nie mają zbyt wiele miejsca w domu, także mogą pozwolić sobie na ich posiadanie. Szukasz palm o małych rozmiarach? Zwróć uwagę na sagowiec wygięty, palmę koralową oraz karłatkę niską – są to jedne z bardziej popularnych roślin.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.

Comments are closed.