Niektóre towary o wyjątkowo dużych rozmiarach nie mogą być przewożone bez specjalnego zezwolenia. Możliwość uzyskania go wiąże się z kilkoma innymi działaniami. Z tego powodu transport wielkogabarytowy najczęściej zlecany jest profesjonalnym firmom, które specjalizują się w tego typu zleceniach. Sprawdź, jak powierzyć transport ponadnormatywny, aby wszystkie towary dotarły do celu bez szwanku.

Kiedy transport staje się ponadnormatywny?

Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach, wprowadzone zostały rygorystyczne przepisy, dotyczące maksymalnych wymiarów pojazdów. Jeśli ładunek przekracza określone parametry, to przed transportem musi być on zatwierdzony przez odpowiednie instytucje. W Polsce stosowne pozwolenie wymagane jest, jeśli towar z pojazdem przekraczają podane limity:

  • ciągnik + naczepa: 16,5 m x 2,55 m x 4 m – 40 t,
  • samochód ciężarowy: 18,75 m x 2,55 m x 4 m – 40 t.

Warto pamiętać, że wymiary dotyczą tylko ładunków niemożliwych do podzielenia np. sprzętu drogowego, ciężkich maszyn rolniczych, urządzeń przemysłowych, linii produkcyjnych lub elementów elektrowni wiatrowych i słonecznych. Jeśli przewóz odbywa się poza granice Polski, to limity mogą się różnić.

Usługa transportu ponadgabarytowego – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest zawsze podjęcie kontaktu z profesjonalną firmą transportową, która zajmuje się wielkimi gabarytami. Przede wszystkim należy omówić szczegóły zlecenia i omówić formalności, którymi zajmą się specjaliści. Mogą do tego potrzebować pośredników. Następnie odpowiednio dostosowany pojazd przyjeżdża we wskazane miejsce i odbiera konkretny ładunek i zabezpiecza go na naczepie. Wbrew pozorom nie jest to jednak takie proste. Każdy krok wymaga przygotowania, ponieważ elementy stalowych konstrukcji czy wielkie maszyny budowlane mogą uniemożliwić przejazd niektórymi odcinkami dróg.

Przewóz ładunków wielkogabarytowych – jak przygotować zlecenie?

Na samym początku koniecznie trzeba zaplanować trasę przejazdu samochodu ciężarowego z ładunkiem ponadnormatywnym. Należy wziąć pod uwagę różne okoliczności, zagrożenia oraz elementy infrastruktury takie jak mosty czy tunele. Następnie trzeba uzyskać stosowne zezwolenia transportowe na przewóz towarów wielkogabarytowych. Warto pamiętać, że duże znaczenie ma tutaj termin złożenia wniosku, ponieważ na dokument zazwyczaj trzeba poczekać. Ma on też określoną ważność.

Firma transportowa powinna też zagwarantować ubezpieczenie przewożonego ładunku. Decydując się na usługi doświadczonych profesjonalistów, nie trzeba się zazwyczaj martwić, czy transport został zorganizowany we właściwy i bezpieczny sposób. Jeśli dojdzie do uszkodzenia, to odpowiada za nie zleceniobiorca.

Dobór pojazdu – jakie ładunki można transportować?

Transport ponadnormatywny zazwyczaj obejmuje takie ładunki jak wszelkiego typu konstrukcje stalowe, elementy dużych maszyn przemysłowych, rolniczych itp. Aby bezpiecznie przewieźć takie towary, należy użyć odpowiednio zaprojektowanego pojazdu. Zazwyczaj wykorzystywane są specjalne, nisko zawieszone naczepy, których koła mogą być sterowane pilotem z miejsca kierowcy. Zaawansowane technicznie rozwiązania zapewniają, że wszelkiego rodzaju wielkie gabaryty dotrą w odpowiednie miejsce bez szwanku.

Comments are closed.