Coraz gorętsze miesiące letnie sprawiają, że zdecydowanie nie chcemy spędzać czasu w kuchni lub też skracać ten czas o ile możemy. Upały nie sprzyjają zdrowiu, dlatego warto pamiętać o odpowiedniej diecie, która pozwoli zachować dobre samopoczucie w tym czasie. Jak dbać o siebie w czasie upałów?

Jak radzić sobie w czasie upałów

Wysokie temperatury wpływają negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie – mogą prowadzić do obniżenia samopoczucia, jak również do zmęczenia, zniechęcenia, senności. Największym zagrożeniem, szczególnie dla dzieci i osób starszych, jest odwodnienie. Niezwykle istotne jest to, aby w czasie upałów zapewniać sobie odpowiednie dawki płynów. Co pić w czasie upałów? Podstawą powinna być czysta niegazowana woda – nawadnia ona organizm najlepiej, nie obciąża go. Wodę możemy urozmaicić poprzez kilka listków mięty czy mrożone owoce (np. truskawki). Dobrym pomysłem są również ziołowe herbaty, które również nawodnią organizm. Czego unikać w trakcie upałów? Z pewnością napojów alkoholowych, które będą miały na nas większy wpływ przez otaczającą aurę. Złym pomysłem jest również picie nadmiernej ilości kawy – kawa odwadnia, powoduje wypłukiwanie magnezu z organizmu. Nie sięgajmy również po mocno słodzone soki i napoje gazowane – ich nadmierne spożycie prowadzi do próchnicy oraz zwiększania się wagi ciała.

Dania na letnie dni

Jakie dania serwować w czasie letnich dni? Doskonałym daniem na lato jest gazpacho – to hiszpański specjał, podawany właśnie w czasie upałów. W jego skład wchodzą pomidory, papryki – wszystko, co bez trudu dostaniemy latem w lokalnych sklepach warzywnych. Dobrym pomysłem okażą się również chłodniki i zupy owocowe, które pozwolą skorzystać też z obfitości owoców latem. Pamiętajmy, aby jeść jak najwięcej świeżych warzyw i owoców, najlepiej w formie nieprzetworzonej.

Comments are closed.