Miniaturowe ogrody w ceramicznych pojemnikach to efekty cierpliwej pracy ogrodników, którzy przez lata pracują nad formowaniem drzewek. Bonsai – drzewa w doniczkach zachwycają nas oraz zdobią wnętrza naszych domów, biur, gabinetów.
Przed wiekami ich posiadaczami byli wyłącznie arystokraci. Dzisiaj każdy z nas może mieć takie drzewko hodując je samodzielnie lub dokonując zakupu – bonsai ceny osiąga niewygórowane, więc zamieńmy nasze poczciwe paprotki czy bluszcze na egzotyczne drzewa miniaturki.

Bonsai – drzewo czy kwiat doniczkowy?

Każdą roślinę rosnącą w pojemnikach potocznie nazywa się w naszym kraju kwiatem doniczkowym. Bonsai kwiatami nie są. To drzewa w pełni ukształtowane, ze wszystkimi wyznacznikami gatunku, a jedyną różnicą między przedstawicielami gatunku rosnącymi w naturze a tymi z naszego parapetu jest ich wielkość.

Sztuka hodowli miniaturowych drzew pochodzi z Chin. W wieku XII drzewka zaczęto hodować w Japonii. Współczesne bonsai przesiąknięte są kulturą tego kraju oraz pierwiastkami filozofii buddyjskiej, która w Japonii króluje. Japończycy są niekwestionowanymi mistrzami w formowaniu miniatur i od lat narzucają trendy modowe dotyczące stylów prowadzenia roślin.

Odmiany bonsai

W przypadku bonsai możemy mówić o odmianach drzew lub stylach prowadzenia.

Odmiany bonsai są tożsame z odmianami drzew rosnących w warunkach naturalnych. Nie ma specjalnego gatunku tylko do doniczki. Bonsai to rosnące w pojemniku dęby, wiązy, cisy, sosny lub świerki. Właściwie każde drzewko można poddać miniaturyzacji, ale nie wszystkie wyglądają jednakowo okazale.

Jeśli chodzi o style prowadzenia rośliny, czyli kształty jakie się jej nadaje, to do wyboru mamy ich kilkadziesiąt. Najbardziej popularne to:
– Bunjingi –literacki; nie jest łatwo scharakteryzować go, gdyż to styl, który uzyskuje się po odrzuceniu wszystkich cech charakterystycznych dla innych stylów; krótko mówiąc bonsai literacki ma cechy, których nie odnajdziemy w żadnym innym stylu;
– Chokkan – wyprostowany; styl regularny, podstawowy; drzewko ma prosty pień, z którego wyrastają gałęzie ułożone w formie piramidy;
– Fukinagashi – ukształtowany przez wiatr; drzewko wygląda tak, jakby wygięło się pod wpływem silnego podmuchu wiatru;

Dla początkujących poleca się styl miotlasty, w którym z prostego pnia wyrasta wachlarz korony. Drzewko nie ma gałęzi położonych niżej, co wymagane jest w stylach trudniejszych. Równie łatwy jest styl tratwy, który charakteryzują proste gałęzie wyrastające z pnia poziomo zakopanego w doniczce.

Pielęgnacja bonsai

Pielęgnacja drzewek bonsai polega na podlewaniu, nawożeniu, przesadzaniu oraz przycinaniu.

Rośliny przesadzamy raz do roku wiosną. W niskich pojemnikach mieści się niewiele ziemi, więc podłoże powinno być wzbogacone.

W okresie silnej wegetacji, czyli wiosną i latem drzewka należy nawozić.

Przez cały rok dbamy o właściwą wilgotność podłoża – rośliną jednakowo szkodzi przesuszenie jak i przelanie.

Przycinanie bonsai najlepiej przeprowadzić wiosną.

Bonsai ceny okazów

Na cenę drzewka składa się wiele czynników. Pierwszym jest wiek bonsai – im starsze drzewko, tym cena wyższa. Większość gatunków drzew poddawanych miniaturyzacji to rośliny długowieczne, więc właściwie pielęgnowane okazy bonsai mogą osiągać z łatwością 30-30 lat.

Ceny bonsai różnie kształtują się w zależności od pory roku. Najmniej zapłacimy za bonsai zimą i jesienią, wiosną zainteresowanie roślinami domowymi wzrasta, co wprost przekłada się na poziom cen.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Bonsai.

Comments are closed.

zobacz https://greenrepublic.pl/metal-w-twoim-wnetrzu-od-kwietnikow-po-stojaki-na-reczniki/ h.pl