Szlabany parkingowe to ruchome bariery, które oddzielają konkretną, najczęściej płatną strefę, od reszty lokalizacji. Wielu osobom, słowo „szlaban” kojarzy się karą, którą w dzieciństwie nakładali rodzice na swoje krnąbrne pociechy. Cechą wspólną szlabanu parkingowego i dziecięcej kary jest ograniczona możliwość poruszania się na otwartym terenie. Sprawdź, jakie są rodzaje szlabanów parkingowych!

Szlabany parkingowe – jakie są ich rodzaje

Szlabany parkingowe można sklasyfikować na podstawie kilku różnych kryteriów. Pierwszym z nich jest rodzaj jednostki napędowej. Możemy wyróżnić szlabany elektromechaniczne i elektrohydrauliczne.

Drugi z podziałów dotyczy sposobu podnoszenia i opadania ramienia. Wyróżniamy szlabany ręczne, które, jak sama nazwa wskazuje, należy unosić samodzielnie. Obecnie szlabany ręczne nie są już tak popularne. Stosuje się je głównie przy sklepach i stacjach benzynowych, które nie są czynne w nocy. Oprócz tego, do wyboru mamy także szlabany półautomatyczne oraz automatyczne, które sterowane są przy użyciu pilota, karty lub poprzez naciśnięcie przycisku.

Czym różnią się szlabany elektromechaniczne od elektrohydraulicznych?

Szlabany parkingowe elektromechaniczne składają się z silnika i przykładni ślimakowej. Doskonale sprawdzają się w tutejszych warunkach klimatycznych i są łatwe w utrzymaniu.

Z kolei szlabany elektrohydrauliczne działają wskutek przekazania energii mechanicznej z miejsca jej wytwarzania do miejsca jej napędzania. Działanie to jest regulowane za pomocą pompy i tłoków wykorzystujących ciśnienie cieczy do napędu.

Czym kierować się przy wyborze szlabanu parkingowego?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem szlabanu, powinieneś przede wszystkim ustalić, w jakim stopniu będzie on eksploatowany. Jeśli zadaniem szlabanu jest wydzielenie strefy w obrębie małej firmy czy domu, szlaban do 1000 otwarć na dobę dobrze spełni swoja rolę.

Jeśli jednak szlaban ma stanąć przy dużym parkingu, a jego eksploatacja będzie dość intensywna, wybierz szlaban przeznaczony do pracy ciągłej, który jest w stanie wykonać nawet do 10 000 cykli w ciągu każdego dnia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie szlabany parkingowe.

Comments are closed.

https://artexint.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-i-ogrodowy-sekret-przytulnych-wieczorow-na-swiezym-powietrzu/ https://codilab.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-przez-caly-rok/ https://www.kronikatygodnia.pl/publikacje/28407